خوب زندگی کردن ، آیا به اندازه کافی خوب زندگی می کنیم ؟

  • صفحه اصلی
  • خوب زندگی کردن ، آیا به اندازه کافی خوب زندگی می کنیم ؟
شکل یک تصویر
خوب زندگی کردن ، آیا به اندازه کافی خوب زندگی می کنیم ؟

خوب زندگی کردن

بسیاری از مردم تعجب می کنند که آیا آنها خوب زندگی کرده اند یا باید زندگی دیگری می کردند. آیا خوب زندگی کردن راه رسم خاصی دارد ؟ نامه های زیر بیانات متنوعی از این شک و تردید را ارائه می دهند.

احساس بی اهمیت بودن

دکتر نمکوی عزیز: با وجود 8 میلیارد نفر در کره زمین ، به علاوه میلیارد ها نفر دیگر که قبل از من بودند و میلیاردها نفر دیگرکه بعد از من خواهند بود ، احساس ناچیزی می کنم. بله ، من می توانم با مردم خوب باشم ، بله ، من می توانم در کار خوب عمل کنم ، اما احساس می کنم بی اهمیت هستم . این باعث می شود که بخواهم خودخواه باشم ، حتی گهگاهی بدجنس باشم. آیاایده ای در مورد چگونگی ایجاد ذهنیت جمله “جهانی فکر کن ، محلی عمل کن” که سعی می کردم با آن زندگی کنم ، دارید؟

پاسخ دکتر نمکو: درست است؛ افراد محدودی می‌توانند از این سیاره خاکی، بیشترین سود و منفعت را ببرند، اما اگر این نکته را درک کنید که با مهربانی و عشق بادوام و مناسب می‌توانید زندگی حتی یک نفر را بهبود بخشید، آیا این‌گونه احساس ارزشمندی در زندگی نمی‌کنید؟ آیا احساس خوب زندگی کردن را احساس نمی کنیم ؟ درواقع هر لحظه که روی موضوع مثبتی کار می‌کنید، در حال انجام کار خوبی هستید. فرقی نمی‌کند این کار مثبت چه باشد: می‌تواند برداشتن زباله‌ای از روی زمین باشد که دیگری آن را در خیابان انداخته است.

این فکرنیز ممکن است به شما کمک کند زمانی که در بستر مرگ هستید ، به این بیندیشید که چقدر در زندگی تلاش کرده‌اید. حتی اگر کاملا به همه چیزهایی که می‌خواستید، نرسیده باشید، مسلما این‌گونه احساس بهتری خواهید داشت.کسی چه می‌داند؟ شاید با رفتار عاقلانه‌تان، میراثی عالی از خود به‌ جا بگذارید. یادتان باشد که حتی با انجام‌دادن کارهای جزئی و به‌ظاهر کم‌اهمیت، مانند برداشتن زباله‌ای از روی زمین در خیابان و تکرار این کارها، ممکن است برای دیگران الهام‌بخش باشید و آنها تشویق شوند که همین کارها و رفتارها را انجام دهند؛ حتی ممکن است این رفتار را همچون کاری ارزشمند به کودکان خود آموزش دهند.

احساس ناراحتی

دکتر نمکوی عزیز : ،من به عنوان یک مدیر اجرایی موسسه غیرانتفاعی شغل خوبی دارم ، گرچه برای کارم بیشتر از 60ساعت در هفته نیاز دارد زمان بگذارم با وجود نفقه زیادی که پرداخت می کنم ، می توانم از پس هزینه های زندگی در طبقه متوسط برآیم : خانه خوب ، ماشین ، لباس ، تعطیلات ، حتی بچه هایم در مدرسه خصوصی تحصیل می کنند اما من هنوز ناراضی هستم. چرا ؟ چرا هنوز ناراحت هستم ؟

پاسخ دکتر نمکو : مطمئنم از شنیدن این حرف که رضایت از زندگی را نمی‌توان با پول خرید، خوشحال نمی‌شوید. کمی بیندیشید. آیا انجام‌ دادن هریک از کارهای زیر، مفهوم بیشتری به زندگی‌تان نمی‌دهد؟

  • آموزش کاری به کسی
  • داشتن یک سرگرمی خلاقانه مثل نوشتن یک وبلاگ درمورد چیزی که به آن اعتقاد دارید
  • گذراندن وقت بیشتری با همسرتان یا دوستی خوب
  • یا حتی برعکس، اختصاص‌دادن زمان بیشتری به خود

کار زیاد

دکتر نمکوی عزیز: همه به من می گویند که من بیش از حد کار می کنم ، من یک معتاد به کار هستم. اما من کارم را دوست دارم. من هنگام کار احساس بهتر و مفیدتر از زمانی که بازی می کنم دارم. آیا خودم را گول می زنم؟

پاسخ دکتر نمکو : اگر کارتان را دوست دارید ، توصیه های دیگران را نادیده بگیرید. بعضی از آنها ممکن است بخواهند شما کمتر کار کنید زیرا از کارشان بدشان می آید و تصور می کنند شما هم همین احساس را دارید. یا آنها زمان آزاد بیشتری می خواهند ، وقتی که شما ترجیح می دهید کار کنید.توصیه برای تعادل میان کار و زندگی ممکن است برای بسیاری مناسب باشد ، اما این یک انتخاب شخصی است. آنچه فکر می کنید عاقلانه است انجام دهید.

احساس پیری

دکتر نمکوی عزیز : من سنم بالاست و پیر شده‌ام. زندگی‌ام بسیار تکراری شده است و مدام با خود می‌گویم که ای‌کاش این کار یا آن کار را انجام می‌دادم. پیش خودم فکر می‌کنم که بهتر بود به مطالعه در زیست‌شناسی مولکولی ادامه می‌دادم و محققی سازنده می‌شدم اما به‌جای این کار، به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای مؤسسات خیریه مشغول شدم. البته به این حرفه اعتقاد دارم. الان ۷۲ساله هستم و وقتی به گذشته فکر می‌کنم، می‌بینم که چقدر خوب توانستم در کمک به دیگران سهیم باشم؛ اما اکنون چگونه آرامش را به زندگی‌ام برگردانم؟

پاسخ دکتر نمکو : گاهی مرور گذشته باعث می‌شود که خود را ملامت کنید، و تو را از خوب زندگی کردن منع کند و درباره خودتان احساس بدی داشته باشید. ادامه دهید و ببینید چقدر می‌توانید متفاوت از گذشته عمل کنید؛ مثلا می‌گویید ای‌کاش محقق زیست‌شناسی مولکولی می‌شدید. آیا در این زمینه مطالعه‌ای داشته‌اید؟ اگر در نشریات معمولی، مطلبی درمورد آن ندیده‌اید، آیا نشریات معروف علمی مانند ساینتیفیک امریکن (Scientific American) و دیسکاور (Discover) را مطالعه کرده‌اید یا در رسانه‌ها،خبرهای زیست‌پزشکی را دیده‌اید؟

آیا می‌توانید در آزمایشگاه یک دانشگاه یا یک شرکت داروسازی، به‌طور داوطلبانه مشغول به کار و کسب تجربه شوید یا در یک دوره آموزشی شرکت کنید؟ مانند دوره زیست‌شناسی ویروس کرونا که در دانشگاه جانز هاپکینز به‌صورت رایگان وآنلاین به‌مدت ۳ ساعت ارائه می‌شود.

نتیجه کلی

۱. برای خوب زندگی کردن ، از کارهای حتی کوچک و لحظه‌به‌لحظه زندگی خود لذت ببرید. اینها به‌خودی‌خود باارزش هستند. کمی به این موضوع بیندیشید که میلیاردها انسان در سراسر دنیا، با انجام‌دادن این کارهای کوچک و با کمک همدیگر، زندگی خوب در این سیاره خاکی را پیش می‌برند.

۲. بر گذشته تمرکز کمتری داشته باشید و برای پیش‌رفتن در زندگی، گام‌های کوچک اما مستمر بردارید. البته به قول دکتر نمکو، پندواندرز دادن به‌مراتب آسان‌تر از پیروی از همان نصیحت‌ها است؛ اما اگر درمورد روش زندگی‌تان دچار تردید و شبهه شده‌اید، مطالعه این مطلب شاید یک قدم کوچک به‌سمت چیزی باشد که شما می‌خواهید.

شما می توانید از راه های ارتباطی مجموعه راه آرامش به صورت کاملا آنلاین مشاوره غیرحضوری در زمینه مشاوره خانواده، حل کلیه مشکلات و مسائل روحی و فردی، مشاوره تحصیلی، تربیت کودکان، ارتباط سازی با نوجوانان از مشاورین موسسه دریافت نمایید.